Sonja Jocić je student treće godine doktorskih studija na „Fakultetu primenjenih umetnosti” u Beogradu (2022.). Završila je master akademske studije u oblasti likovnih umetnosti, studijskog programa modnog i tekstilnog dizajna, sa specijalizacijom iz modnog dizajna na „Svedish School of Tektiles” u Borasu, u Švedskoj (2014.). Pre sticanja mastera završila je osnovne strukovne studije, na studijskom programu Dizajn tekstila i odeće, na „Visokoj tekstilnoj strukovnoj školi za dizajn tehnologiju i menadžment”, u svom rodnom gradu (20‐10 gradu). Pored svog akademskog obrazovanja, završio je praksu u modnom brendu „Fifth Avenue Shoe Repair” u Stokholmu, u Švedskoj.
Nosilac je 7 prestižnih modnih nagrada: „ELLE Fashion Avard” (2014.); „TEKSTIL Ioung Designer Avard” (2014.); „Bazart nagrada Marija Kranjc” (2015.); „Nagrada za najboljeg MEĐUNARODNOG dizajnera” (2016.); „Harper’s Bazaar Avard” – za doprinos razvoju kvalitetnog modnog stvaralaštva (2016.); „Nagrada Boris Nikolić” (2016.) i „Vannabe Best Digital Presentation Avard” (2018.). Pored modnih priznanja, na osnovu konceptualnog grafičkog rešenja, Sonja je jedan od nagrađenih autora konkursa „Black Bok” koji je organizovan od strane Mikser Festivala (2021.) u okviru saradnje sa radom Univerziteta u okviru realizacije Fakulteta u primeni. deo stalne postavke kompleksa Zornića Kuće. Do sada je prikazala 13 kolekcija pod svojim imenom na „Beogradskoj nedelji mode” u Beogradu, „Mercedes-Benz Fashion Veek Ljubljana” u Ljubljani i „Mercedes-Benz Fashion Veek Central Europe” u Budimpešti, a sarađivala Volimova brendova sarađivala sa vestima. , Ikea, Pervol i mnogim drugim. Devet godina radi kao samostalni dizajner razvijajući brend pod sopstvenim imenom. Pored svog brenda takođe radi kao asistent na osnovnim studijama na „Odseku visoka tekstilna škola za dizajn, tehnologiju i menadžment” na „Akademija tehničko – umetničkih strukovnih studija” u Beogradu, u okviru programa studija i programa studija „U okviru programa”. „Tekstilno inženjerstvo”.
Dizajn Sonje Jocić je fokusiran na istraživanje u modi. Eksperimentisanje u vidu multifunkcionalnosti odevanja, kontrastu u tkaninama uz sveden pristup boji, kao i pronalaženje novih tehnika pri izradi krojeva odevnih komada koji imaju 0% otpada tkanine su od ključnog značaja za moderan dizajn. Poznata je po odevnim komadima oversize skulpturalnih slojeva formi u kombinaciji sa sofisticiranim ženskim siluetama. Njena percepcija je uvek suprotna svakidašnjim načinom nošenja odeće. Dugogodišnje bavljenje savremenim baletom je ostavilo veliki uticaj na njen scenski pristup i ljubav prema pokretu i performansu. Sonja je član udruženja „Ulupuds” i udruženja „Belgrade Fashion Veek Design Collective”.
Predmet doktorskog umetničko-istraživačkog projekta je razvoj i implementacija održivih rešenja i tehnika u dizajnu savremenog odevanja radi stvaranja inovativnih skulpturalnih odevnih komada i aksesoara izričite multifunkcionalnosti. Skulpturalnost i multifunkcionalnost, kao važni aspekti održivog rešenja, imaju za cilj da spoj psiholoških efekata odevanja (mogućnost modifikovanja odeće u skladu sa osećanjima i raspoloženjem modnim efektima u odnosu na kreativnost, način na koji se osećanjem osećanja osećanja, kao i način na koji se osećanje osećanja osećanja osećanja, kao i način na koji se ponašaju). Akcenat je stavljen na metodološkim postupcima zasnovanim na ekološkoj svesnoj slobodi umetničkog izražavanja pri oblikovanju skulpturalnih odevnih formi.
Umetnički cilj rada je da, iznalaženjem kreativno-eksperimentalnih rešenja skulpturalne forme u pogledu inovativnog dizajna savremene odeće i aksesoara, probudi svest pojedinca o globalnom problemu održivosti u modi, da ponudi rešenja koja doprinose održivoj modi, omogućuju inkorporaciju umetničkog izražavanja u skladu sa emocijama ljudi – korisnika, sa krajnjim ciljem postizanja blagostanja psihe kao posledica saznaje o ličnom doprinosu u pozitivnom menjanju sveta u kome živimo.
Kroz istraživanje razvoja se kreativni pristup savremenoj modi i dizajnu odeće na bazi održivih krojnih slika bez otpada tkanine („zero-vaste“), sa težinom ka inovativnom ekperimentalnom ekperimentalnom stvaralačkom pozicioniranju, oblikovanju konstrukcije konstrukcije i oblikovanja dizajna, oblikovanja konstrukcije i dizajna, oblikovanja konstrukcije i dizajna. između dvodimenzionalne (papir – tkanina – kroj) i trodimenzionalne (origami skulptura – odeća) forme. Metodama vezivanja, umnožavanja, sečenja, otvora, krojenja, kopčanja, uvijanja, ali i pozicioniranja, postize se višestruka funkcija stilizovanja i nošenja skulpturalnih predmeta. Metodama i tehnikama dekonstrukcije odeće, ali i metodama vajanja radi stvaranja skulpture pronalaze se inovativna rešenja za skulpturalne aksesoare moderne kolekcije.
Kolekcija Liberté
Jesen/zima 2022/23
Kolekcija je inspirisana višeslojnim značenjem i tumačenjem slobode u raznim sferama društva i života uopšte.