U drugom delu večeri tri mlada talenta su opravdala pruženu šansu da se predstave publici i započnu svoju profesionalnu karijeru na najznačajnijoj modnoj manifestaciji u regionu.
Saradnja i podrška mladim autorima je jedan od najvažnijih aspekata Beogradske nedelje mode od prvih izdanja manifestacije, a u poslednjih 10 godina fokusirano i kroz platformu Fashion Incubator, koja ima za cilj da prati profesionalni razvoj mladih modnih talenata, da aktivno podržava i pomaže prezentaciju njihovih radova u započinjanju profesionalnih karijera.
Na svojoj prvoj samostalnoj reviji predstavili su nam se pobednici prošlogodišnjeg konkursa Re:Think Fashion by Perwoll. Marija Olimp je predstavila kolekciju Metanoia inspirisanu svim promenama, nedoumicama, željama i strahovima koji prate stvaranje jednog umetničkog dela. Ženski arhetip Atine i preispitivanje naših, kako stvarnih tako i digitalnih identiteta, takodje predstavljaju dominantne elemente inspiracije. Kolekcija je izradjena od odbačenih ostataka (restlova) tekstila, redizajniranih second hand komada, oslikanog tekstila, modelovanih elemenata i bio-materijala. Emilija Zdravković – AMELIE se predstavila kolekcijom Apnea, čije ime predstavlja sindrom kratkotrajnog prekida spoljašnjeg disanja tokom spavanja , što dovodi naš um do stanja eruptivne kreative.
Ovo nije samo moda, već manifestacija Emilijinog unutrašnjeg putovanja, putovanja ka spoznaji sopstvene autentičnosti. Održivost je temeljna vrednost koju njen brend neguje, pri čemu je kolekcija kreirana od najprirodnijeg materijala – lana, ističući upcycled elemente, dok su boje dobijene isključivo prirodnim putem (jasmin, kafa, nar, kora drveta oraha). Takođe, u kolekciji su prisutni reciklirani delovi onoga što u domaćinstvu nazivamo neupotrebljivim, doprinoseći dugotrajnosti i ekološkoj odgovornosti (kablovi od lampi i pegli, zavese, tegovi iz zavesa…). Nikola Kojić – MOKUNA je predstavio kolekciju PHOTOSYNTHESIS, sama fotosinteza ne samo da nosi simboliku energije života, već i apsolutne povezanosti momenta „buđenja“ pojedinca i buđenja cveta kao objekta iz prirode. Glavna ideja i polje istraživanja je momenat unutrašnjeg doživljaja sebe i sveta oko nas. Akcenat se, ovaj put, stavlja na sam trenutak samospoznaje, prihvatanja i odaljavanja od energije koja nas sputava i povratak prirodi, korenima, nama samima… Veći deo komada urađen je od ručno pustovane vune, a kroz celu kolekciju provlači se veliki broj elemenata ručnog šivenja i ručne finalne dorade.
Ove buduće zvezde našeg modnog neba, zablistale su bezgraničnom kreativnošću i sjajnim modelima objasnili da konzumiranje mode treba da bude promišljeno. Ujedno su potvrdili svoju posvećenost REdizajnu, REcikliranju i REgeneraciji, kojom odeća dobija novu vrednost i značenje. Oni su od strane brenda Perwoll dobili podršku za izradu prikazanih kolekcija.
Inače, Fashion Incubator je projekat BFW Design Collectiva udruženja dizajnera okupljenih oko Beogradske nedelje mode, a podržan je od strane brenda Perwoll koji godinama utiče na pozitivne promene u svetu mode, podrazumevajući održiv pristup pri konzumaciji odeće, posebno kroz proces produžavanja trajanja tkanina i promociju reciklaže, redizajna i obnovljivosti.
S obzirom na uspeh ovog projekta u najavi je i novi konkurs Re:Think Fashion by Perwoll za 2024. godinu koji će startovati od maja ove godine i ponovo biti namenjen mladim dizajnerima i studentima mode u našoj zemlji.